Yapı Güçlendirme | İzmir Karot
izmir-karot-yapi-guclendirme-1

Yapı Güçlendirme

Yapı güçlendirme

Yapı güçlendirme, konut sahipleri için olası depremler öncesi yeterli güveni vermeyen veya daha önceki depremlerden hasar almış binalara uygulanmaktadır.

 

Yapı güçlendirme de temel amaç betonarme binaların deprem riskini ortadan kaldırmak ve yıkım riskine karşı önlem almaktır. Türkiye’de kullanılan metotlar çelik, beton ve fiber olarak tanımlanmaktadır. Beton güçlendirme en yaygın olan teknik olarak bilinmektedir çünkü maddi açıdan maliyet avantajı bulunur. Deprem riskinin çok fazla olduğu ülkemizde can ve mal kaybının yaşanmasına engel olmak amacı ile yapı güçlendirme çalışmalarının titizlik ile yürütülmesi, işinde güven veren firmalar tercih edilmelidir.

 

Güçlendirme, bina taşıma kapasitesinin arttırılması ve hasar alanının iyileştirilmesi işlemi ile yapılmaktadır. Peki en çok hangi durumlarda binanızda yapı güçlendirmesi yapılabilir? Bu sorunun cevabı için sizlere maddeler düzenledik.

 

Projeye uyulmadan yapılan binalar,

Projenin dışına çıkılarak istatistik hesabı olmadan yapılmışsa,

Betonarme binanın yapılışı sırasında zemin çalışmasına uyulmadıysa,

Proje hazırlarken seçilen uygun malzeme ve miktarı doğru karşılanmadıysa,

Yapı düşey düzlemde yanlış ise,

Donatı olarak eksiklikler bulunuyor ise,

Depreme dayanıksız ve alınan numunelerde eksik görülen donatı var ise,

Eski yapılar ve zamana bağlı çürüme, yıpranma, betonda taşıma düşüklüğü oluştuysa,

Kolonlarda ve kirişlerin bazı bölgelerinde bulunan hasarlar bulunuyorsa,

Fay hattından etkilenen, belediye veya diğer kurumlar tarafından güçlendirilmesi uygun ise,

 

Bu güçlendirme çalışmasının sonucunda büyük avantajlara sahip olabilirsiniz çünkü kentsel dönüşüm destekli hizmet alınabilir, yapının depreme karşı sağlamlığı kazandırılır, sıfır yapılan bina ve dairelere göre maliyet daha uygun olur, zamandan tasarruf edilir.

 

Yapı Güçlendirme Nasıl Yapılıyor?

 

Yapı güçlendirme yapılacak binanın öncelikle keşfi yapılmaktadır. Bu keşif sonrası binanın kaç katlı olduğu paslanma olup olmadığı binanın yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi ( deniz kumu, yetersiz kolon veya beton kullanımı) gibi detaylar incelenir.

İncelemeler sonucunda süreç ve maliyet hesaplanır. Örnek vermek gerekirse 5 katlı bir binanın yapı güçlendirmesi 50 ila 80 bin lira arasında değişmektedir. Bu maliyetle birlikte hane halkları başka bir binaya taşınmadan da yapı güçlendirme işlemi yapılabilmektedir. Bu sayede hane halkına ekstra kira ve taşınma bedelleri yansıtılmamaya çalışılmaktadır.

 

Yapı güçlendirme hizmetimizde genelde karşılaştığımız sorunlar temel ile yapının uyumsuzluğu, yetersiz kolon bulunması ve yapı inşaatında deniz kumu kullanılması gibi sorunlardır. Bu ve bunun gibi tüm sorunlarla başa çıkabilecek firmalarla çalışmak olası bir deprem sonucunda alınacak hasarı minimuma indirmenize yarar. Yetersiz önemlerle birlikte kötü sonuçlara maruz kalmadan deprem testini yaptırmanızı tavsiye etmekteyiz. İster özel firmalara isterseniz de bağlı bulunduğunuz belediye aracığı ile bu testi yaptırabilirsiniz. Numune alma konumuzda bu konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WEB SİTEMİZ

SATILIKTIR.
İLETİŞİM
7/24 Arayabilirsiniz. Detaylar için Whatsapp'dan ulaşabilirsiniz.
close-link